Nasze finanse

Każdego dnia mamy do czynienia z pieniędzmi. Zarabiamy pieniądze, płacimy pieniędzmi, oszczędzamy pieniądze. Pieniędzy na rynku jest tak ogromna ilość, że zwykłemu człowiekowi trudno byłoby nad nimi zapanować samemu. Dlatego każde państwo ma bardzo rozwinięty system bankowy. Co to jest „bank”?

W skrócie można powiedzieć, że jest to instytucja zajmująca się pieniędzmi. Bank przechowuje nasze pieniądze. No tak, tylko każdy może powiedzieć, że jego pieniądze równie dobrze mogą leżeć w przysłowiowej skarpecie, zamiast na koncie w banku. Dlatego właśnie banki pozwalają nam zarabiać na tym, że przechowują nasze pieniądze .

Zarabiamy nie tylko na tym, że ulokujemy pieniądze w banku na określony okres czasu – na przykład na rok – i one sobie tam spokojnie czekają i kumulują procent. Zarabiamy także na tym, że bank prowadzi nasze konto rozliczeniowe, na którym dokonujemy operacji wpłat i wypłat naszych pieniędzy.

Oprócz przechowywania naszych pieniędzy na rachunkach rozliczeniowych oraz lokatach bank prowadzi także działalność kredytową. Kredyt to udzielenie nam pożyczki pieniężnej przez bank. Jest udzielany na określony okres czasu, a kwota, którą zobowiązani jesteśmy zwrócić bankowi zawsze jest większa o z góry określone odsetki. Te odsetki to dla banku zysk. Jest on niezbędny, by bank mógł funkcjonować.

Z odsetek kredytowych oraz innych opłat bankowych jest opłacany nie tylko czynsz za wynajem lokalu oraz inne media, ale również pensje dla pracowników a także spłacane są oprocentowania naszych przechowywanych na lokacie pieniędzy. W ten właśnie sposób pieniądz w systemie bankowym niemal ciągle jest w obiegu. Jedni wpłacają pieniądze na lokaty, aby inni mogli korzystać z kredytów bankowych. Jednak bank musi zachować płynność finansową .

To znaczy, że nie może przeznaczyć wszystkich powierzonych mu pieniędzy na kredyty, ponieważ musi się liczyć z tym, że w każdej chwili ktoś może przyjść i wycofać pieniądze zdeponowane na lokacie. Dlatego powierzając bankowi swoje oszczędności nie musimy się martwic o ich bezpieczeństwo, które jest zagwarantowane przez bank .

Powierzając bankom nadzór nad naszymi pieniędzmi możemy spać spokojnie i nie martwić się, że nasze oszczędności przepadną lub zostaną nam skradzione. Właśnie tak może się stać, gdy pieniądze zamiast w banku będziemy trzymać w szufladzie lub przysłowiowej skarpecie .

Tagged as: finanse, kredyt, samolot Leave a comment

Leave a Reply